-rc-770x390_t1699966853.jpg)
Voňavé korenie zvané klinčeky a ich vplyv na naše zdravie
Používame ich pri príprave mäsa, pridávame do ovocných kompótov a v zime dodávajú korenistú chuť varenému vínu. Klinčeky sú u nás známe najmä ako aromatické korenie, ktoré zvýrazňuje chuť jedál či nápojov. Vraví sa, že spolu so škoricou posilňujú euforickú náladu, preto patria už dlhodobo k slávnostnej atmosfére Vianoc. V klinčekoch sa ale ukrýva omnoho viac.
Klinčeky sú usušené, neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa zbierajú zo stromu zvaného Klinčekovec voňavý. Dostali sa k nám z Číny, kde boli na počiatku kresťanského veku veľmi významným korením, niekedy dokonca cennejším než zlato. Do našich končín sa dostali za vlády cisára Konštantína, no rozšírili sa až keď ich začali vo veľkom privážať Holanďania. Dnes je toto korenie nielen súčasťou našej kuchyne, ale dokáže tiež pomôcť pri bolesti zubov či ďasien.
Klinček sa celé stáročia považoval za všeliek a preslávil sa najmä svojimi protizápalovými účinkami. Úspech pri utíchaní napríklad bolesti zubov spočíva v tom, že dokáže tlmiť citlivosť zubného nervu. Z klinčeka sa získava silica, ktorá má vplyv na trávenie, používa sa pri zažívacích ťažkostiach, hnačke, kŕčoch a dokáže vás zbaviť nadúvania. Silica je tiež veľmi účinným antiseptiským nástrojom a pri únave, slabosti či vyčerpanosti, dokáže posilniť celý organizmus. Klinčeky sú známe svojimi protiplesňovými, dezinfekčnými účinkami a likvidáciou baktérií. Žutím klinčekov aspoň dvakrát denne vytvárate silné preventívne opatrenie proti parazitom.
Z klinčekov sa vyrába olej, ktorý sa nesmie používať neriedený. Tento veľmi silný olej nielen ničí choroboplodné zárodky, ale osvedčil sa aj v boji proti zápalom pečene alebo napadnutí amébami. Neodporúča sa však používať dlhodobo.
Klinčekom sa pripisuje mnoho ďalších účinkov, ako je posilnenie imunity, odstránenie aftov, pomoc v boji proti vráskam a dokonca si z nich viete pripraviť aj prírodný repelent. Liečivé účinky môžete z tohoto korenia čerpať rôznymi spôsobmi. Okrem využitia pri varení, si zmiešaním so škoricou, šípkami a sušenými jablkami z neho môžete pripraviť čaj alebo zaliatím vriacou vodou klinčekový nálev. Veľmi jednoducho si viete doma pripraviť tiež klinčekovú tinktúru, esenciu či klinčekový éterický olej.
Prečítajte si aj
Nákupný zoznam, ktorý zatočí s jarnou únavou!
Potraviny, ktoré vám dodajú energiu...
Jarná únava je bežným javom, ktorý mnohých z nás postihuje v období prechodu zo zimy do
...viac
Doprajte si odpočinok: Prírodné metódy na podporu trávenia
Základom pevného zdravia a celkovej pohody je okrem iného aj plne funkčné a zdravé trávenie. Ak je váš tráviaci systém v rovnováhe,
...viac
Ako začať nový rok so zdravými návykmi
Začiatok nového roka je ideálny čas na reštart, nový začiatok, zavedenie nových návykov a zdravých zmien do života. Aby sme si stanovili ciele, ktoré
...viac
Z čoho si vieme namlieť múku doma?
Domáce pečenie je stále populárnejšie a s ním rastie aj záujem o kvalitné a čerstvé ingrediencie. Jednou z týchto ingrediencií je aj
...viac