Skladovanie potravín v lete
Vysoké teploty a vlhkosť majú veľmi zlý vplyv na trvanlivosť potravín. Ovocie, zelenina ale ja chlieb podliehajú rýchlejšie skaze. Potraviny je v lete nutné rýchlejšie konzumovať a nerobiť si priveľké zásoby.
Už pri nákupe potravín si všímajte veľmi dôležitý údaj - Spotrebujte do... Pre zákazníka je to vari najdôležitejší údaj. Vyznať sa v pojmoch "spotrebujte do" či "minimálna trvanlivosť" môže byť ťažké. Dátum, ktorý je uvedené hneď za formulkou "spotrebujte do", je skutočne hraniční deň, kedy surovinu musíme spotrebovať, potom totiž podlieha skaze. S týmto údajom je výrobca nútený jasne popísať aj podmienky skladovania, ktoré musia byť dodržané.
Údajom "minimálna trvanlivosť" sa označujú predovšetkým potraviny, ktoré sa tak rýchlo nekazia - napr. konzervy, nápoje, cestoviny, sušienky a pod. Potraviny s prekročenou lehotou minimálnej trvanlivosti sa môžu ďalej predávať, ak sú zdravotne nezávadné, oddelené od ostatných a zreteľne označené. Nálepka AKCIA alebo ZĽAVA naozaj nestačí.
Potraviny vždy nakupujte len z dobrého a overeného zdroja. Všímajme si, či obaly nie sú poškodené, ako sú dodržiavané základné hygienické predpisy v predajni, či ovocie nemá porušenú šupku a pod.
Pri väčších nákupoch je vhodné použití termotašku, ktorá zaistí udržanie teploty pri prevozu. Nikdy nenechávajte nákup dlhší čas v aute, kde sa môže teplota vyšplhať aj nad 50 °C.
Asi najproblematickejšie je v tomto letnom čase skladovanie pečiva. Vo igelitovom či mikroténovom vrecúšku rýchlo zvlhne a splesnie. Tak isto na skladovanie nie sú vhodné rôzne chlebníky. Zo všetkých babských rád sa najviac osvedčilo skladovanie pečiva v bavlnenom kúsku látky, napríklad v čistej utierke. Tátotiž absorbuje prebytočnú vlhkosť a zároveň udržiava chlieb či pečivo dlhšie čerstvé.
Čo sa týka zeleniny, vedzte, že zeler vydrží dlhšie, ak ho zabalíte do alobalu a uskladníte ho v priehradke na zeleninu. Mrkva, hlávkový šalát či brokolica by sa mali dostať do chladničky čo najrýchlejšie. Z ananásu by sme mali odrezať vrchnú časť, otočiť ho naopak. Hneď ako si všimnete, že nejaká zelenina začína hniť, okamžite ju vyhoďte. V tomto čase určite kupujte iba toľko zeleniny alebo ovocia, čo viete spotrebovať.
Do chladničky určite nepatria banány, cibuľa, zemiaky, cesnak, paradoxne aj paradajky a uhorky. Paradajky pôsobením chladu začínajú byť mdlé a múčne, uhorky zase strácajú vodu a chuť. Obe tieto potraviny by sme mali uskladňovať na chladom a suchom mieste, napríklad v komore či na kuchynskej linke.
Prečítajte si aj
Z čoho si vieme namlieť múku doma?
Domáce pečenie je stále populárnejšie a s ním rastie aj záujem o kvalitné a čerstvé ingrediencie. Jednou z týchto ingrediencií je aj
...viac
Zdravé alternatívy do Mikulášskych čižmičiek
Mikulášske balíčky sú neoddeliteľnou súčasťou adventného obdobia. No čo ak by si vaše ratolesti tento rok v detských čižmách našli
...viac
Poznáme víťaza hlavnej ceny jesennej súťaže s FRESH kartou!
Ďalší, šťastný výherca hlavnej ceny si už teraz môže užívať jazdu v novom motorovom vozidle. Odovzdali sme kľúče od krásneho Citroenu C4
...viac
Potraviny, ktoré nás zahrejú zvnútra
Chcete sa cítiť príjemne teplo aj v tých najchladnejších dňoch? Okrem toho, že sa oblečieme, je dôležité dopriať telu aj správnu výživu,
...viac