Pitný režim v lete

Hoci je niekedy počasie ako na hojdačke, určite by sme nemali zabúdať na pitný režim.

Väčšina ľudí hovorí, že by sme mali denne vypiť dva litre tekutín. Určite to ale neznamená vypiť večer v priebehu hodiny dva litre studenej limonády alebo piva. Taký náhly príjem tekutiny nám dokonca môže skôr uškodiť než pomôcť. Ako teda správne piť?

Nielen keď je vonku horúco, ale celoročne je potrebné prijímať tekutiny v priebehu celého dňa. Príjem tekutín by mal kopírovať aj ich výdaj. Ideálna je obyčajná voda. Ak si chceme pitný režim spestriť, môžeme vodu striedať s jemne perlivou minerálkou, ovocným čajom alebo riedeným džúsom.

Odborníci upozorňujú, že odporúčané dva litre tekutín denne, môžeme čiastočne prijať aj v strave. Ak jeme dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, vpravíme si do tela vďaka tomu také veľké množstvo vody. Ale ak konzumujeme hlavne polotovary, údeniny, paštéty, slané pečivo a sladkosti, táto strava nám veľa tekutín neposkytne. Zdravý dospelý by mal jedlom dostať do tela asi 800 ml vody a pitím zhruba 1,5 litra. Pozor, do tohto množstva sa, samozrejme, nepočíta alkohol, ale ani káva.

Hoci horúce dny zvádzajú hlavne na pitie ľadových nápojov, na správnu hydratáciu organizmu nie sú vôbec vhodné. Ľadový nápoj musia bunky sliznice v ústach a v tráviacom ústrojenstve zohriať. Telo preto zareaguje zvýšeným prekrvením týchto častí a zvýšeným výdajom energie. Ak chcú naše bunky vodu zo studeného nápoja prijať, trvá im to oveľa dlhšie a je to pre ne veľmi energeticky náročné, ako keby sme pili vlažný nápoj.  Na rýchlu hydratáciu je preto ideálna tekutina s teplotou blízkou ľudskému telu.

A čo hrozí tým, ktorí naopak, pijú veľmi veľa? Zbytočne zaťažujú obličky, ale aj srdcovocievny systém. Budete častejšie chodiť na toaletu, čo môže rušiť spánok a stane sa príčinou únavy a vyčerpania. Môžete sa začať viac potiť a mať často vlhké dlane. A  v extrémnom prípade, keď už je vody toľko, že ju obličky nestihnú prefiltrovať a vylúčiť, môže dôjsť k zavodneniu, v dôsledku ktorého môže prísť aj smrť. Dôjde totiž napríklad k opuchu mozgu.

Kedy a čo piť?

Základ pitného režimu by mala tvoriť voda – čistá a neupravená, bez pridaných chemických látok, napríklad pramenitá. V horúcich letných dňoch telo stráca s tekutinami aj minerálne látky a je potrebné ich doplniť. Slabo a stredne mineralizované vody môžete piť každý deň, pri vyššej fyzickej záťaži a väčšom potení siahnite po silne mineralizovaných. Dôležité je piť často a po celý deň, nárazové vypitie veľkého objemu vám nepomôže, pretože sa voda z tela rýchlo vylúči. Voda by nemala byť chladná, pretože okrem iného v tele zrazí tuky a tie sú horšie stráviteľné. Ak pijete vodu z vodovodného kohútika, nechajte ju odstáť, aby sa z nej uvoľnil chlór.

Prečítajte si aj

Z čoho si vieme namlieť múku doma?
Domáce pečenie je stále populárnejšie a s ním rastie aj záujem o kvalitné a čerstvé ingrediencie. Jednou z týchto ingrediencií je aj ...viac

Zdravé alternatívy do Mikulášskych čižmičiek
Mikulášske balíčky sú neoddeliteľnou súčasťou adventného obdobia. No čo ak by si vaše ratolesti tento rok v detských čižmách našli ...viac

Poznáme víťaza hlavnej ceny jesennej súťaže s FRESH kartou!
Ďalší, šťastný výherca hlavnej ceny si už teraz môže užívať jazdu v novom motorovom vozidle. Odovzdali sme kľúče od krásneho Citroenu C4 ...viac

Potraviny, ktoré nás zahrejú zvnútra
Chcete sa cítiť príjemne teplo aj v tých najchladnejších dňoch? Okrem toho, že sa oblečieme, je dôležité dopriať telu aj správnu výživu, ...viac

Vyhľadať predajňu Fresh