-rc-770x390_t1699965524.jpg)
Jesenné menu
Letu sme už dali zbohom, je tu už jeseň a s ňou aj sychravé počasie. Všeobecne by sa dalo povedať, že jesenná strava by mala byť zľahka pálivá (aby nás trochu zahriala) ale aj trošku kyslá.
Slnko nás už veľmi do prírody neláka, preto majú gazdinky viac času na prípravu rôznych sezónnych dobrôt. Zabudnite na studené šaláty. K vhodným jesenným potravinám patria napríklad krúpy, sója, špenát, koreňová zelenina, cvikla, kel, cesnak, kapusta, chren ale aj vajcia a rôzne korenia, ako napríklad škorica, vanilka, klinček aníz, karí korenie, čierne korenie a hlavne čili.
Zdravé a tiež vynikajúce sú rôzne vývary – hovädzí, slepačí ale aj z diviny. Nemali by sme však zabúdať na strukoviny či ryžu. K jeseni tiež patrí zázvorový čaj či príjemné posedenie s priateľmi pri prevarenom víne.
Vyskúšať môžete aj naše tri recepty, ktoré by vás mali zahriať, ale aj dodať energiu do ďalších chladných dní.
Základom kvalitnej stravy je polievka. Vedeli to už aj naše babičky. Skúsili ste už napríklad cibuľačku. Na jej prípravu budeme potrebovať: 3 veľké cibule, 1,5 l hovädzieho vývaru (môže byť aj bujón) 30 g masla , 1 lyžicu oleja, 1 lyžičku hladkej múky , chlieb alebo pečivo na krutóny, 100 g strúhaného syra, celé čierne korenie a soľ.
Cibuľu ošúpeme a nakrájame nadrobno. Do hrnca dáme olej a pridáme kúsok masla. Do rozpálenej zmesi tuku nasypeme cibuľu a necháme ju zosklovatieť. Prisypeme múku, premiešame a zalejeme vývarom. Miešame, aby sa nevytvorili hrudky. Pridáme čierne korenie a necháme polievku prevrieť až kým cibuľa úplne nezmäkne (20 – 30 min). Nakoniec polievku podľa chuti osolíme. Chlieb alebo pečivo nakrájame na malé kocky, ktoré opražíme na masle. Hotovú polievku podávame v miske, na vrch uložíme krutóny, posypeme syrom. Polievku podávame horúcu.
Veľmi obľúbeným jesenným jedlom je divina. Pripravte si s nami pečenú divinu s kapustou a jablkami. Na prípravu budeme potrebovať: 1 kg mäsa z diviny (diviak, srnec ale môže byť aj zajac), 600 g kyslej kapusty, 200 g cibule, 300 g jabĺk, 120 g slaniny, masť, soľ, nové korenie, cesnak, rascu.
Mäso nakrájame na malé kúsky. Osolíme, okoreníme, pridáme pretrený cesnak a rascu. Cibuľu spolu so slaninou opražíme na kúsku masti, pridáme nakrájanú kyslú kapustu a nahrubo nastrúhané jablká. Túto zmes vložíme do vymasteného pekáča. Na vrstvu kapusty rozprestrieme ochutené mäso z diviny. Pečieme najprv pomaly pri teplote 140 °C prikryté. Keď už bude mäso mäkké, pekáč odkryjeme a dopečieme pri 180 °C. Ako príloha sú najvhodnejšie opekané zemiaky.
A čo by to bolo za jesenné menu, ak by sme ho nezakončili výborným koláčikom. Pochutnajte si na tekvicovom perníku.
Na jeho prípravu budeme potrebovať: 100 g hrozienok, 300 g tekvice Hokkaidó (bez dužiny), 70 g vlašských orechov, 70 g lúpaných mandlí, 250 g hladkej múky, 2 lyžičky kypriaceho prášku do pečiva, štipku soli, 180 g kryštálového cukru, 1 lyžičku perníkového korenia, pol lyžičky škorice, 100 ml oleja a 2 vajcia. Na potretie si pripravíme 200 g jahodového alebo marhuľového lekváru a 50 g mandľových lupienkov na posypanie.
Hrozienka sparíme horúcou vodou a necháme ich chvíľu namočené. Tekvicu nastrúhame nahrubo. Orechy a mandle nasekáme. Do misy preosejeme múku s kypriacim práškom a štipkou soli. Prisypeme cukor, perníkové korenie, škoricu, orechy a mandle. Potom pridáme olej, vajcia, tekvicu a scedené hrozienka. Všetko dôkladne premiešame. Plech s vyšším okrajom vyložíme papierom na pečenie a rozotrieme cesto. Pečieme pri teplote 180 °C asi pol hodiny. Upečený, ešte teplý perník potrieme džemom, posypeme plátkami mandlí a necháme vychladnúť.
Prečítajte si aj
Nákupný zoznam, ktorý zatočí s jarnou únavou!
Potraviny, ktoré vám dodajú energiu...
Jarná únava je bežným javom, ktorý mnohých z nás postihuje v období prechodu zo zimy do
...viac
Doprajte si odpočinok: Prírodné metódy na podporu trávenia
Základom pevného zdravia a celkovej pohody je okrem iného aj plne funkčné a zdravé trávenie. Ak je váš tráviaci systém v rovnováhe,
...viac
Ako začať nový rok so zdravými návykmi
Začiatok nového roka je ideálny čas na reštart, nový začiatok, zavedenie nových návykov a zdravých zmien do života. Aby sme si stanovili ciele, ktoré
...viac
Z čoho si vieme namlieť múku doma?
Domáce pečenie je stále populárnejšie a s ním rastie aj záujem o kvalitné a čerstvé ingrediencie. Jednou z týchto ingrediencií je aj
...viac