Vyskúšajte si systém zálohovanie PET fliaš a plechoviek už dnes

12. 8. 2021

Mária Sándorová

Od januára 2022 sa na Slovensku naplno rozbehne zálohovací systém PET fliaš a plechoviek. Podľa zákona ho musia sprevádzkovať všetky obchodné prevádzky väčšie ako 300 m2, ktoré plastové fľaše a plechovky uvádzajú na trh.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek spája úsilie výrobcov, obchodníkov, spotrebiteľov a štátu v zastúpení Ministerstva životného prostredia SR. Dokáže redukovať množstvo voľne pohodeného odpadu a šetriť prírodné zdroje. Umožňuje vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho následné využitie v nových obaloch. Slovensko sa tak inšpirovalo zahraničím a zaväzuje sa zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 % v roku 2025.

Plast ešte aj v dnešnej dobe často končí v prírode namiesto žltých kontajnerov a predstavuje tak hrozbu nielen pre životné prostredie, ale aj pre naše budúce generácie. Stačí sa porozhliadnuť a plast pohodený v prírode nie je problém nájsť. Podľa prieskumov Ministerstva životného prostredia skončí cca 40 % PET fliaš v komunálnom odpadne a žiaľ aj v prírode, kde je ich doba rozkladu fatálnych 450 rokov. Táto situácia je preto viac než alarmujúca.

Za celú našu spoločnosť si uvedomujeme, že aj my sme zodpovední, v akom prostredí žijeme a v akom budú žiť naše deti. Preto sme sa rozhodli umožniť zálohovanie fliaš a plechoviek ešte pred tým, ako vstúpi do platnosti povinný zálohovací systém.

Už dnes si tak v predajni FRESH Plus na Moldavskej ceste ako jedni z prvých môžete skúsiť, ako bude zálohovanie prebiehať. Pri vstupe do predajne sme umiestnili automat, ktorý bude zbierať nielen plastové fľaše ale aj plechovky. Za celú spoločnosť veríme, že sa nám denne podarí vyzbierať stovky fliaš a plechoviek a spoločným úsilím prispejeme k redukcii voľne pohodených obalov. Automat je tak novinkou pre všetkých, ktorí chcú pre svoje okolie niečo urobiť. A určite je nás dosť.

Preto stačí, aby ste PET fľaše a plechovky vrátili:

  • Nestlačené
  • S čitateľným čiarovým kódom
  • Do automatu v našej predajni

 

Ďalšie informácie:

  • Proces zálohovania sa bude týkať všetkých nápojových obalov od 0,1 l po 3 l vrátane, okrem fliaš od mliečnych výrobkov, oleja a tvrdého alkoholu.
  • Zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.
  • Výška zálohu za PET fľašu a plechovku bude od 01.01.2022 15 centov. Ceny sa však časom môžu upravovať.
  • Ak za obaly kúpené v zahraničí nebol zaplatený záloh, takéto obaly treba vhadzovať do žltého kontajnera.

 

Čo zálohovanie podľa Ministerstva životného prostredia prinesie?

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek výrazne zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov a pomôže životnému prostrediu. Je to jediný účinný spôsob ako dosiahnuť vysokú mieru vytriedenia nápojových obalov. Podľa skúseností zo zahraničia by mal podiel recyklácie týchto obalov presiahnuť 90 %. Len na Slovensku sa ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Preto je dôležité aby nekončili v prírode, ale boli vhodne spracované.

O autorovi

Mária Sándorová

Autor článkov pre stránku Fresh.

Najčítanejšie

Tagy

zálohovanie, Fresh Plus

Fresh leták

Akciové letáky

pre stredné a západné Slovensko

Zobraziť

Všetky práva vyhradené

Vyrobilo tangled s.r.o.